Home » За нас

За нас

В националната ни история с. Вълчитрън вписва трайно името си с откритото през 1924 г. в землището на селото златно съкровище. То датира от XIII -ХП в. пр.Хр., състои се от 13 съда с общо тегло 12,5 кг. и е най-голямото тракийско съкровище намерено по нашите земи.

Географското разположение на с. Вълчитрън дава възможност за бързото му развитие и разрастване. Зажаднялото за знания и наука население намира начин, по който да се образова – чрез училище и читалище.

Просветното дело във Вълчитрън датира от 1847 г. Първият учител е даскал Трифон Копчев от с. Пелишат, учителствал една година в частна къща, после в стая на дюкян – по килийната система. По неизвестни причини след 1851 г. училището преустановява дейността си. С помощта на по-будните жители на селото, през 1869 г. то е възстановено и в него са работили като учители Пано Драганов и Никола Тодоров – и двамата от Ловеч. През 1874 г. училището се помещава в църквата. Учениците са обучавани по „ланкастерската метода“, а по-късно по „звучната метода“.

pict1925През 1897 г. в селото се отваря вечерно училище, а през 1908 г. се открива прогимназията в новопостроеното училище „Любен Каравелов” – средище за съседните села Пордим, Катерица, Одърне, Пелишат и Дренов.

В средата на 1915 г. са подготвени проектите на нова общинска училищна сграда, която е завършена през 1924 г. От 1926 до 1929 г. е изградено още едно училище. Салонът на новопостроената прогимназия „Отец Паисий“ се предоставя за нуждите на читалището чрез специален договор. През този период с. Вълчитрън има две начални училища – „Любен Каравелов“  и „Отец Паисий“.

През 1958 г. започва строителството на новата сграда на гимназията с помощи и трудови дни от цялото население на селото. Тя е открита през 1959 г. и до 1968 г. е Средно политехническо училище, носещо името „Никола Йонков Вапцаров“. Негов пръв директор е Борис Павлов. След 1968 г. остава Основно училище. То е електрифицирано, водоснабдено и с канализация. В двора му е направена спортна площадка, оформени са цветни лехи и са залесени площи. Построена е и пристройка за работилница, обзаведена с необходимите уреди и инструменти по ръчен труд. През 1972 г. полуинтернатна група от гр. Долна Митрополия се премества в с. Вълчитрън. От 1976 до 1991 г. в селото се помещава „Дом за деца и юноши“ от гр. Никопол.

pict1926През лятото на 2003 г. със средствата на училищното настоятелството е извършен основен ремонт на училищната сграда и физкултурния салон, а на учениците се осигуряват безплатни учебници. Изградена е модерна парна инсталация и е закупен автобус, с който се извозват ученици от гр. Плевен, с. Гривица, с. Згалево, гр.Пордим, с. Одърне, с. Борислав, с. Катерица и с. Дренов.

В ОУ „Никола Йонков Вапцаров“ се изучават информационни технологии, немски и английски език и благодарение на неуморният учителски труд духът и традициите на селото съжителстват с изискванията на модерния свят.

През 2017 г. училището се преобразува в Обединено училище „Никола Вапцаров“.

април 2024
П В С Ч П С Н